2024. november 23. szombat
Elemzések, szöveges előrejelzések

HungaroMet: 2019. december 26. 11:49

Hiányzik a hideg és a hó a földekről

A mezőgazdasági kultúrák számára a túlzottan enyhe tél nem ideális, megzavarhatja az érzékenyebb fajták nyugalmi állapotát. A kórokozók, kártevők ritkítása érdekében is hiányzik a tartós hideg és a hó a szántókról. Ezzel szemben ideális, hogy a fölső 1 m-es talajréteg gyakorlatilag már feltöltődött hazánk legnagyobb részén, csak a Tiszántúl déli felén hiányzik nedvesség a talajból. A folytatásban egy gyengécske hideghullám érkezik térségünkbe, mutatóban némi hó is hullhat, majd a jövő hét első felében ismét enyhül az idő.

Múlt héten szombaton mediterrán ciklon érte el hazánkat, melyet újabb követett, jelentős mennyiségű csapadékot hozva keddig bezárólag. Összességében többnyire  20-50 mm eső hullott az országban, a legtöbb a Dunántúl középső vidékein, ahol a megdőlt a napi csapadékrekord is (1. ábra). Délkeleten esett a legkevesebb (12-20 mm), pedig itt lenne a legnagyobb szükség még a csapadékra. Folyóinkon árhullámok vonulnak le, de ezek nagyobb problémát nem jelentenek. Az elmúlt 90 nap csapadéktöbbletet hozott, kivéve a Viharsarkot (2. ábra).
A talaj felszín közeli rétege országszerte vizes, sáros, Békés megye és Szeged környékének kivételével túltelített. A fölső 1 m-es réteg gyakorlatilag feltöltődött hazánk legnagyobb részén, már csak a Tiszántúl déli felén van hely a talajban a további leszivárgó víz számára (3. ábra). A Dunántúlon és az Északi-középhegység térségében már belvízfoltok is kialakultak.
A légörvények az eső mellett viharos, károkozó szelet is hoztak főleg a Dunántúlra (4. ábra).
A hőmérséklet az őszt idézte az elmúlt napokban, több hőmérsékleti rekord is megdőlt, főleg az éjszakák voltak rendkívül enyhék a szeles idő miatt. Az elmúlt 10 nap során 7-9 Celsius fokkal volt enyhébb idő az átlagosnál (5. ábra). Ilyen tartósan ennyire enyhe idő rendkívül ritka. Idén nem vált be a népi időjóslás, Katalin hiába locsogott, karácsony nem hozott fagyot, havat pedig pláne nem.
A talajban sehol sincs fagy: a fölső 20-30 cm-es réteg hőmérséklete jelenleg 3 és 6 fok között, míg 50 cm-en 7-8 fok körül alakul.

A növényi kultúrák szempontjából ez a túlságosan enyhe idő nem ideális, megzavarhatja az érzékenyebb fajták nyugalmi állapotát. Ráadásul a kórokozók, kártevők ritkítása érdekében is hiányzik a tartós hideg, a szántókról a hó. Az őszi vetések egyébként megerősödve, jellemzően jó állapotban mentek bele a télbe. A talaj az ország nagyobb részén feltöltődött nedvességgel, ilyen szempontból jók a kilátások a folytatásra nézve. A tél második felében, kora tavasszal inkább belvizes szituáció fordulhat elő semmint az ideihez hasonló aszály.

Az őszi vetésű kalászosok és a repce számára ideális, illetve a tényleges időjárási paraméterek (csapadék, talajnedvesség, hőmérséklet) összevetését mutatjuk be ezúttal a Kaposvár, Kecskemét és Nyíregyháza körüli területre vonatkozó agrogramokon* (6., 7. és 8. ábra). Az őszi káposztarepce vetése és kelése körül aránylag kedvező volt az időjárás: megfelelő mennyiségű csapadék hullott a talaj-előkészítéshez, a keléshez, a növény kezdeti fejlődéséhez. Még az őszi árpa is talált elegendő nedvességet a keléshez. Az őszi búza vetéséhez azonban már sokfelé nem lehetett jó magágyat készíteni a rögös talajban, a vetés pedig porba történt. Október végén, november elején még éppen időben érkezett a kiadós eső a fejlődő növények számára, a hó végéig tartó csapadékos és enyhe időszak elegendő időt adott a kalászosok fejlődésére. Az ország döntő részén nagyjából kiegyenlítődtek a csapadékviszonyok az év végére: azaz a csapadékösszeg az ideális körül, sokfelé kissé a fölött jár, a talaj pedig feltöltődött nedvességgel. Már csak a Tiszántúl, főleg annak déli fele van lemaradásban, de ez most problémát nem jelent, tavaszig van idő a nedvesség pótlódására. Az őszi búzára számított hőösszeg országszerte jóval az optimális érték fölött (helyenként már csaknem a duplájánál) jár az enyhe ősz és december hatására és jelenleg is növekszik.

Az előttünk álló napokban fokozatos lehűlésre számíthatunk, majd a jövő hét elején már ismét emelkedik a hőmérséklet. Vasárnapig főleg keleten fordulhat zápor, hózápor, de a csapadék mennyisége összességében várhatóan 5 mm alatt alakul. Összefüggő, megmaradó hóréteg kialakulása nem valószínű. Szinte minden nap lesz több-kevesebb napsütés, ami a téli napforduló után lassan hosszabbodásba váltó nappalokon derűs hangulatot ad majd. Különösen szombat-vasárnap lesz szeles idő, a Dunántúlon sokfelé viharos széllökésekkel, de a jövő héten kedden és szerdán is fújni fog a szél. A hőmérséklet csökken: vasárnap a maximumok is csak 0 és +4 fok között maradnak, míg a leghidegebb reggel hétfőre ígérkezik, akkor akár -10 fokos fagyok is kialakulhatnak. Hétfőn napközben már egyre enyhébb és  nagyrészt száraz léghullámok érkeznek fölénk a magasban, akkortól ismét erősödik a nappali felmelegedés, de az éjszakák többnyire fagyosak maradnak.

Az aktuális munkák tervezéséhez, a rövid távú döntéseknél érdemes a legfrissebb méréseket, előrejelzéseket figyelemmel kísérni. A tíz percenként frissülő radar adatok mellett az előrejelzések, valamint itt az agrometeorológiai oldalon a speciális elemeket tartalmazó, folyamatosan frissülő, április 1-től kezdődően meteorológiai elemenkénti bontásban csoportosított térképes előrejelzések sok hasznos és jelen szöveges elemzésnél frissebb információt adhatnak. Az időjárás aktuális és várható alakulásával kapcsolatban telefonos információs szolgáltatásunk (06 90 603421), és Meteora mobil alkalmazásunk is rendelkezésre áll.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) az agro.met.hu oldalán a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXVIII. törvény által előírt, mezőgazdasági káresemények termelői bejelentésének alapját képező információkat jelenít meg (agrárkár-enyhítés). A rendszer az OMSZ mintegy 120 automata mérőállomásán, továbbá közel 500 csapadékmérő állomásán mért adatai alapján működik. Az aszály jogszabályban előírt feltételeinek megállapításához földfelszíni méréseink mellett a radaros csapadékmérést is felhasználjuk, amivel pontosabb képet kapunk a csapadékhullás területi eloszlásáról.

Készült: 2019. december 26.


* Agrogram

Az őszi vetésű kalászosok számára ideális, illetve a tényleges időjárási paraméterek (csapadék, talajnedvesség, hőmérséklet) összevetése látható az agrogramnak elnevezett ábrán. A legfelső, a csapadékot ábrázoló grafikonon megjelenik a napi csapadék (bal oldali tengelyen), az időszak során összegzett és a növény számára optimális összegzett csapadék (jobb oldali tengelyen). Így jól látszik a két utóbbi érték közötti eltérés, ami a csapadékhiányt vagy -többletet mutatja. A talajnedvesség ábrán a növények számára felvehető hasznos vízkészlet százalékában vannak megadva az értékek. Szeptember és október hónapokban a talaj felső 20 cm-es rétegét, a későbbiekben a felső 50 cm-es rétegét ábrázoljuk. A már kritikusnak tekinthető 40%-os érték alatti időszakot pirossal emeljük ki. A hőmérséklet ábrán a napi hőmérsékleti szélsőértékek mellett a növény számára optimális napi középhőmérsékletet (bal oldali tengelyen), valamint a görgetett hőösszeget (2 Celsius fokos bázissal) és ennek optimális értékeit mutatjuk be (jobb oldali tengelyen).


1. ábra
Az elmúlt 10 nap csapadékösszege 2019. december 25-ig (mm)


2. ábra
Az elmúlt 90 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2019. december 25-ig (mm)


3. ábra
Talajnedvesség a növények számára hasznosítható vízkészlet százalékában
a talaj felső 1 méteres rétegében 2019. december 25-én (%)


4. ábra
Az elmúlt 24 óra 10 m-es magasságban mért maximális széllökései 2019. december 24-én (km/h)


5. ábra
Az elmúlt 10 nap átlaghőmérsékletének eltérése a sokéves átlagtól 2019. december 25-én (Celsius fok)


6. ábra
Őszi vetésekre vonatkozó agrogram Kaposvár térségére 2019. december 25-ig
(részletes magyarázat a szövegben)


7. ábra
Őszi vetésekre vonatkozó agrogram Kecskemét térségére 2019. december 25-ig
(részletes magyarázat a szövegben)


8. ábra
Őszi vetésekre vonatkozó agrogram Nyíregyháza térségére 2019. december 25-ig
(részletes magyarázat a szövegben)