A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszegek a Dunántúlon 170 (északon) és 210 (délen), keleten 190 és 220 foknap között járnak. Csak az Északi-középhegység északi oldalán vannak ez alatt az értékek. Az 1. és 2. ábrán Nyíregyháza és Kaposvár ezen hőösszegeit mutatjuk be az idei és a 2016-os mérésekkel, a sokéves átlaggal, valamint előrejelzéssel. Ezek szerint hőmérsékletileg a tavalyi évhez hasonlóan állunk, jóval az átlag felett. A kukoricabogárra ugyancsak április 1-től, de 12,7 Celsius fokos bázishőmérséklettel számolva többnyire 80 és 130 foknap között tart az effektív hőösszeg, a kelés idejét a szakirodalom szerint hozzávetőlegesen 150-160 foknap körülre tehetjük, melyet az előrejelzések szerint a hét végén, jövő hét első felében érhetünk el. Az almamoly esetében 10 fokos bázishőméréklettel számolva, de március 1-től, a szakirodalom szerint a védekezés kezdetére javasolt 230 foknap körül járunk az országban. Délkeleten ezt már meghaladtuk, de északon csak a hét végére érjük majd ezt el.
Újonnan bevezetett
vegetációs index (NDVI) térképünk kedvező képet mutat az országról, szépen zöldell a határ. Többfelé látni alacsony értékeket, de főleg a kukorica táblákon még nagyobb részt a talaj látszik. Az őszi búza és a káposztarepce már túl van a legnagyobb zöld tömegének fejlődési stádiumán, a kalászhányás - virágzás ill. a repcénél a magképződés időszakában vannak a növények. A kukorica és a napraforgó ezekben a hetekben indul erőteljes növekedésnek. Sajnos magasabban fekvő hegyeinkben az áprilisi hó és fagy megtette hatását, kevesebb a zöld tömeg, sok a kidőlt fa, a letört ág, a megfagyott levél.
A folytatásban pénteken és szombaton még elszórtan előfordulhatnak futó záporok, de számottevő mennyiségű csapadék már nem valószínű jövő hét szerdáig, csütörtökig. Napról napra melegszik az idő, vasárnap 22-26, kedden már 25-30 fok között alakulnak a csúcsértékek. A levegő páratartalma eleinte éjjel még sokfelé 80% fölé emelkedik, de napközben mindenhol 40% alá csökken. A szélre kell majd figyelni a permetezésnél, ugyanis északi, északkeleti rányból gyakran megélénkül, pénteken időnként meg is erősödik, majd vasárnaptól mérséklődik a szél, és a jövő héten inkább már csak a Dunántúlon élénkül meg, de már délies irányból. A hosszabb távú, de ezért bizonytalanabb előrejelzések szerint a jövő héten második felében meleg, záporos, zivataros idő valószínű. A száraz időben a talaj fölső rétege is száradásnak indul majd, ugyanakkor a meleg, de még nem nagy forróság kedvező feltételeket teremt a kukorica, napraforgó fejlődéséhez. Ha még van mit, akkor most lesz érdemes a szálastakarmányokat levágni, jól fog száradni. Az akác az ország nagyobb részén már a virágzás vége körül jár.