Időjárási Napijelentésről
Az Időjárási Napijelentés az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos kiadványa, melynek célja, hogy képet adjon Magyarország előző napi időjárásáról, ugyanakkor a benne szereplő adatok csak elsődleges ellenőrzésen estek át, ezért hivatalos igazolásban nem használhatók.
Az első oldali szöveges jelentésben Európa és Magyarország időjárási helyzetről olvashatunk. Ugyanitt a rövid és középtávú előrejelzés mellett megtalálható az 1871 óta - az adott napon - Budapesten mért legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletek, illetve a sokévi átlag, és az attól való eltérés. A belső oldalakon Magyarország meteorológiai állomásain mért, illetve észlelt hőmérséklet, csapadék, szél, napfénytartam, stb. adatok láthatók. Az egész Európát magában foglaló fronttérkép a negyedik oldalon tekinthető meg.
A régi korok meteorológusai is hasonló módon mutatták be a napi időjárási helyzetképet. Kezdetekben, a XIX. század végén a Magyar Királyi Országos Meteorológiai és Földmágnesességi Központi Intézet Időjárási sürgöny-jelentést adott ki, mely az akkori Magyarország területére vonatkozóan tartalmazott adatokat. Az elmúlt több mint 100 év során többször változott a Napijelentés formája, a benne feltüntetett meteorológiai elemek és állomások száma.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakkönyvtárában megtekinthető és kutatható az Időjárási Napijelentés, melynek első – fennmaradt – példányát 1893. július 1-én adták ki és jelenlegi formáját 2012-ban nyerte el.
A kiadvány digitalizált formában megtalálható a honlapon, 2005-től kezdődően.
2015. július 8-tól az Időjárási Napijelentés kiadványában a radiációs minimum adat helyett az automatikusan mért felszínközeli hőmérséklet minimuma adat szerepel. További részletek olvashatók az OMSZ hírekben.

HungaroMet Nonprofit Zrt.

2025. július 4. péntek

Az időjárási helyzet Európában

Hozzávetőleg az 55. szélességi körtől északra ciklonok vonulnak kelet felé, területükön változékony az időjárás. A középpontjával Skandinávia felett elhelyezkedő ciklon hidegfrontja mentén kialakult zivatarokban lokálisan felhőszakadás, többfelé viharos szél is előfordul. Mögötte enyhébb levegő áramlik a kontinens belseje felé - ez látszik a front nyomában lévő alacsonyabb csúcshőmérséklet értékeken. Lokális alacsonynyomás helyezkedik el az Ibériai-félsziget térségében is, ott sorra pattannak ki záporok, zivatarok, melyekből szintén előfordult felhőszakadás is. Továbbra is ott, Spanyolországban találhatók a kontinens legforróbb vidékei néhány helyen 40 fokot meghaladó csúcsértékekkel, illetve előfordulnak 32 fokot meghaladó napi középhőmérséklet értékek is. Európa többi részén anticiklonális hatások érvényesülnek, szinte felhő sincs az égen, továbbra is aszályhelyzet és kánikula, helyenként forróság van. A Kárpát-medence térségében ma az átvonuló hidegfront mentén is csak helyenként pattannak ki záporok, zivatarok. A front hatására valamelyest felfrissül a levegő, majd holnaptól ismét országszerte egész nap napos, száraz időben lesz részünk.

Magyarország időjárása

Csütörtökön szinte egész nap zavartalanul napos, száraz időben volt részünk, késő délután, estefelé viszont az északnyugati határvidék fölé besodródott az Ausztriában képződő zivatarok magasszintű felhőzete. A délies szél csak helyenként élénkült meg. A hőmérséklet délután 33 és 39 fok között tetőzött. Éjszaka az ország döntő részén derült maradt az ég, azonban az Északnyugat-Dunántúlon egyre nagyobb területen erősen megnövekedett a felhőzet, melyből hajnalban elvétve már előfordult gyenge csapadék. A Dunántúlon és Borsodban északiasra forduló szelet egyre többfelé élénk, néhol erős lökések kísérték. A legalacsonyabb hajnali hőmérséklet döntően 14 és 20 fok között alakult, de a hidegre hajlamos helyeken ennél néhány fokkal alacsonyabb, míg a vízpartokon, nagyobb városokban magasabb értékeket is mértek. Az elmúlt 24 órában lehullott csapadék sehol sem haladta meg az 1 mm-t.

Várható időjárás az ország területén szombat éjfélig:

Ma hidegfront szakadozott felhőzete vonul délkelet felé, ezzel együtt általában sok napsütésre lehet számítani. A front mentén elsősorban az Északi-középhegység, az Észak-Alföld térségében, illetve a Délnyugat-Dunántúlon képződhetnek záporok, zivatarok, de másutt sem kizárt egy-egy zápor. Az esti órákban a csapadékgócok lecsengenek. Éjszaka döntően kiderül az ég, azonban a déli, délnyugati tájakon még hajnalban is több lehet a felhő, majd szombaton már nagyobbrészt kevés fátyol-, délen ezen felül némi gomolyfelhő mellett ismét sok napsütés, száraz idő várható. Ma az élénk északias szelet többfelé kísérik erős lökések, majd az ország keleti harmada, illetve az Alpokalja térségének kivételével hajnalra mérséklődik a légmozgás - ezeken a tájakon azonban szombaton is még élénk marad a szél.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 13 és 20 fok között alakul, de a szélcsendes, derült északi völgyekben ennél néhány fokkal hűvösebb, míg a felhős délnyugati tájakon pár fokkal melegebb lehet a hajnal. A legmagasabb nappali hőmérséklet szombaton döntően 29 és 33 fok között várható.

Távolabbi kilátások vasárnaptól szerdáig:

Vasárnap még sok napsütésre számíthatunk, az ország nagyobb részén kánikulával, de főleg az északnyugati, nyugati tájakon már záporok, zivatarok kialakulhatnak. Hétfőn markáns hidegfront érkezik, mely hullámot vet fölöttünk, így a jövő hét első felében változékonyabbra, szelesebbre fordul időjárásunk, és szerdáig több hullámban lehet esőre, záporra, zivatarra számítani, ugyanakkor maradhatnak száraz területek is. A hidegfront mögött keddre a délkeleti, keleti tájak is felfrissülnek, ott is jelentősen visszaesik a hőmérséklet, véget ér a hőség.

HungaroMet: 2025. július 4. 12:20 (10:20  UTC)  [pdhw]