Időjárási Napijelentésről
Az Időjárási Napijelentés az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos kiadványa, melynek célja, hogy képet adjon Magyarország előző napi időjárásáról, ugyanakkor a benne szereplő adatok csak elsődleges ellenőrzésen estek át, ezért hivatalos igazolásban nem használhatók.
Az első oldali szöveges jelentésben Európa és Magyarország időjárási helyzetről olvashatunk. Ugyanitt a rövid és középtávú előrejelzés mellett megtalálható az 1871 óta - az adott napon - Budapesten mért legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletek, illetve a sokévi átlag, és az attól való eltérés. A belső oldalakon Magyarország meteorológiai állomásain mért, illetve észlelt hőmérséklet, csapadék, szél, napfénytartam, stb. adatok láthatók. Az egész Európát magában foglaló fronttérkép a negyedik oldalon tekinthető meg.
A régi korok meteorológusai is hasonló módon mutatták be a napi időjárási helyzetképet. Kezdetekben, a XIX. század végén a Magyar Királyi Országos Meteorológiai és Földmágnesességi Központi Intézet Időjárási sürgöny-jelentést adott ki, mely az akkori Magyarország területére vonatkozóan tartalmazott adatokat. Az elmúlt több mint 100 év során többször változott a Napijelentés formája, a benne feltüntetett meteorológiai elemek és állomások száma.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakkönyvtárában megtekinthető és kutatható az Időjárási Napijelentés, melynek első – fennmaradt – példányát 1893. július 1-én adták ki és jelenlegi formáját 2012-ban nyerte el.
A kiadvány digitalizált formában megtalálható a honlapon, 2005-től kezdődően.
2015. július 8-tól az Időjárási Napijelentés kiadványában a radiációs minimum adat helyett az automatikusan mért felszínközeli hőmérséklet minimuma adat szerepel. További részletek olvashatók az OMSZ hírekben.

HungaroMet Nonprofit Zrt.

2025. április 10. csütörtök

Az időjárási helyzet Európában

A Brit-szigetek fölötti középponttal egy nagy kiterjedésű anticiklon helyezkedik el, amely változatlanul kontinensünk nyugati országainak időjárására van hatással: területén leszálló légmozgások hatására nyugodt, száraz az idő, bár a zavartalanul napos tájak mellett Franciaország északi, Anglia délkeleti része, valamint a Benelux-államok fölött rétegfelhőzet terjeszkedett. A magasnyomástól keletre ciklonok haladnak időjárási frontjaikkal déli, délkeleti iránya - a kialakult erőteljes északias áramlással több hullámban árasztja el a területet a hideg, sarkvidéki eredetű légtömeg, így a Közép-Európából is jelentenek havazást, hózáport, és nagy területen erős, viharos a szél. A Kárpát-medence időjárására is hatással vannak ezek a frontok: a következő 36 órában is marad az északias áramlás, ugyanakkor a ma átvonult hidegfrontot követően az éjszaka érkező melegfront pénteken az ország nagyobb részén jelentős melegedést okoz.

Magyarország időjárása

Szerdán országszerte gomolyfelhős, napos idő volt, emellett kevés fátyolfelhő is szűrte a napsütést a délelőtti órákban. Késő délután az északkeleti határ mentén vált erőteljesebbé a felhőképződés, de csapadék ott sem fordult elő. Az északnyugati, nyugati szelet több helyen élénk lökések kísérték. A hőmérséklet csúcsértéke 12 és 17 fok között változott. Éjszaka észak felől átmenetileg beborult az ég, néhol kisebb eső, zápor, északkeleten hózápor is előfordult. A kora reggeli órákra szeszélyes területi eloszlásban -2 és +8 fok közé hűlt le a levegő. Az elmúlt 24 órában mérőállomásainkon a csapadék mennyisége sehol sem érte el az 1 mm-t.

Várható időjárás az ország területén péntek éjfélig:

Ma délután a több-kevesebb napsütés mellett változó vastagságú, de szakadozottabb lesz a felhőzet, amely éjszaka a Dunántúlon délnyugat felől csökkenni kezd, ezzel szemben az ország északkeleti, keleti felén, harmadán egyre összefüggőbbé, vastagabbá válik. Arrafelé pénteken is nagy területen erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt a fátyolfelhők mellett több órára kisüt a nap, majd délutántól már a Dunántúlon is erőteljes felhősödés valószínű. Reggelig csak kevés helyen fordulhat elő kisebb eső, zápor, északkeleten esetleg hószállingózás, hózápor. Péntek napközben az északkeleti, keleti harmadban, később nyugatabbra is növekvő eséllyel lehet számítani gyenge csapadékra - immár folyékony halmazállapotban. A nappali órákban sokfelé lesz erős, ma főként északkeleten, holnap elsősorban az Észak-Dunántúlon és a főváros környékén olykor viharos az északnyugati, északi szél, amely az éjszaka folyamán átmenetileg veszít erejéből.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet a Dunántúlon többnyire 1 és 5, keletebbre jobbára -2 és +2 fok között valószínű. A legmagasabb nappali hőmérséklet pénteken általában 14 és 23 fok között várható, de az északkeleti negyedben ennél több fokkal hűvösebb maradhat az idő.

Távolabbi kilátások szombattól keddig:

A hétvégén szárazabbra és naposabbra fordul időjárásunk. Hajnalonként legfeljebb a fagyzugokban hűlhet fagypont köré a a levegő, délutánonként pedig egyre melegebb várható, vasárnap a megerősödő délies szél hatására már jórészt 20 fok fölé emelkedik a hőmérséklet. Hétfőtől már nedvesebb léghullámok érkeznek, több lesz a felhő, és kisebb eső, zápor is előfordulhat.

HungaroMet: 2025. április 10. 12:20 (10:20  UTC)  [pdhw]