2013/14 telének időjárása

Az idei tél szokatlanul magas hőmérsékletekkel telt, az elmúlt 113 év 3. legenyhébb telét jegyeztük, ráadásul a csapadék eloszlása is rendszertelen volt: az évszak összességében átlagos csapadékmennyiséget hozott, ám december rendkívül száraznak adódott.

Az idei télen a legcsapadékosabbnak a délnyugati határszél bizonyult: arrafelé helyenként közel 200 mm csapadék hullott a tél folyamán. Másutt azonban jóval kevesebb csapadék hullott, kelet felé haladva csökkenő tendencia látható. A legkevesebb csapadékot a DK-i területek kapták, arrafelé néhol az 50 mm-t sem érte el a téli mennyiség.

6. ábra
A 2013-as tél csapadékösszege
7. ábra
A 2013-as tél csapadékösszege a sokéves (1971-2000-es)átlag százalékos arányában kifejezve

Az idei tél országos viszonylatban szárazabb volt a megszokottnál, területi átlagban a normál mennyiség 83%-át jegyeztük. A sokéves átlagnál csak az Északi-középhegység egyes részein, valamint nyugaton, illetve délnyugaton hullott több csapadék, délnyugaton néhol annak akár másfélszerese is. Az ország túlnyomó részén azonban a csapadék mennyisége elmaradt az átlagostól, az Alföldön például annak legfeljebb 70-75%-a hullott, délkeleten ugyanakkor kevesebb, mint a fele. A legnagyobb téli csapadékösszeget, 211 mm-t a Somogy megyei Csurgóról jelentették, a legkevesebb csapadékot, mindösszesen 33 mm-t pedig Orosházán jegyeztük.

8. ábra
Az országos havi és az évszakos csapadékösszeg a sokévi (1971-2000-es) átlag százalékos arányában kifejezve 2013 telén (interpolált adatok alapján)

Ahogy a 8. ábrán is látható, a tél első hónapja különösen száraznak adódott, a regisztrált mennyiség a normál 10%-át sem érte el. Országos átlagban januárban a normálnak megfelelő, míg februárban azt közel kétszeresen meghaladó csapadék hullott hazánkban. Összességében a téli időszakban a megszokott mennyiség 86%-a hullott le.
A küszöbnapok száma egy összességében közel átlagos, ámde enyhe, esős telet támaszt alá. Összesen 32 csapadékos napot regisztráltunk a téli időszakban az átlagos 28 helyett, havas napból ugyanakkor csupán 7-et (a normál 17). Ezeken felül országos átlagban egyetlen hófúvásos nap nem volt, hótakarós nap mindösszesen 15, az ónos esős napok száma pedig kettőnek adódott.

9. ábra
Az országos téli csapadékösszegek százalékos eltérése a sokéves (1971-2000-es)átlagtól 1901 és 2013 között (interpolált adatok alapján)
IdőszakSorszám
december 112
január 55
február 22
 
tél 82
II. táblázat
A 2013-as tél és az évszak hónapjainak sorszáma az 1901-től számított legmelegebb időszakok sorában

A 9. ábra grafikonján az idei téli csapadékösszeg kissé elmarad az átlagostól. Az elmúlt 113 év teleinek éves csapadékösszegéhez illesztett exponenciális trend enyhe emelkedést mutat.
Az igen különbözően alakult csapadékösszegek az elmúlt 113 év viszonylatában is megmutatkoznak. A 2013-as december volt a múlt század eleje óta a 2. legszárazabb december (sőt, az összes hónapot figyelembe véve 1901-től mindösszesen 10 hónap zárult alacsonyabb mennyiséggel), melyet egy átlagos január követett. A téli időszakot végül egy csapadékosabb február zárta, mely a 22. legcsapadékosabb volt. Az idei tél összességében a 82. legcsapadékosabb, vagyis a 32. legszárazabb tél lett 1901 óta.

10. ábra
A 2013-as tél országos átlagban vett, 5 napos csapadékösszegei és a sokévi (1971-2000-es)átlag (mm) - az adott dátumhoz tartozó érték az addig lehullott 5 napos összeget jelöli

A talaj szempontjából az országos átlagban vett, 5 napos csapadékösszegeknek van jelentősége, melyet a 10. ábra szemléltet. Feltűnő a decemberi, súlyos csapadékhiány, a hónap elejétől január közepéig egyszer sem érte el a sokévi átlagot az 5 napos összeg. Ezt követően január második felében csapadékosabbra fordult az idő, februárban pedig két nagyobb csapadékhullám is volt. Az elsőre február 7-től 13-ig került sor, a 13-át megelőző 5 napos mennyiség (19.6 mm) volt a legmagasabb a tél során. A második jelentősebb csapadékhullám február 19. és 23. között jelentkezett. Látható, hogy a tél harmadik hónapja az első és utolsó napjait leszámítva végig az átlagosnál csapadékosabb idővel telt.

Megjegyzés:
A fenti összeállítás a csapadékadatok alacsony feldolgozottsági szintjénél készült, a megjelenített adattartalom hivatalos igazolásban nem használható fel!